Dio programa ovogodišnje Rapske noći istraživača tijekom današnjeg dana (6. listopada) odvijao se u Loparu. Tema manifestacije bila je astronomija te su djeca na radionicama „Moje Sunce“, „Sunčani sat“ i „Zviježđa“ kroz igru, zabavu i kreativno izražavanje učila o Sunčevu sustavu, planetima, zvijezdama, satelitima i drugim nebeskim tijelima. U večernjim satima, na predavanju T. Marijanca „Asterodi – hladni ubojice“, saznali su što su to asteroidi i što se može dogoditi prilikom njihova sudara s drugim nebeskim tijelima, a poseban interes među djecom izazvalo je saznanje da su u Loparu zabilježena čak dva pada meteorita. Vremenske prilike nisu bile povoljne za promatranje neba teleskopom te je program završen projekcijom snimaka svemira na kojima su se mogle vidjeti različite galaksije, planeti i drugi fantastični prizori svemirskih prostranstava. Iako izuzetno zanimljiv i poučan, program je bio slabo posjećen. Organizirali su ga Udruga ProGEO-Hrvatska (Zagreb), Udruga tehničke kulture Dr. Oton Kučera (Zagreb) i Centar za kulturu Lopar.

Voditelji programa bili su Višnja Srdelić, Tihomir Marjanac, Karlo Bermanec, Marina Čalogović i Ljerka Marjanac, a organiziran je uz potporu Općine Lopar.