Interpretacijski centar Čovik i more otvoren je 18. prosinca 2023. godine, a svrha mu je doprinijeti očuvanju, zaštiti i vrednovanju loparske kulturne i prirodne baštine kao temelj za održivi razvoj ribarstvenog i akvakulturnog područja Lopara. Centar se nalazi u zgradi
Turističke zajednice Općine Lopar.

Ulaz je slobodan za sve posjetitelje, a svojim posjetiteljima pruža jedinstvenu priliku da urone u fascinantan svijet života na otoku, gdje se mogu upoznati s brojnim oblicima nekadašnje svakodnevice ovih prostora. Interpretacijski centar čine četiri sobe od kojih svaka ima zasebnu tematiku posvećenu jednom ogranku nekadašnje svakodnevice. Prva soba inspirirana je poviješću, predstavljajući Lopar u kontekstu povijesnih događaja na otoku Rabu i širem jadransko-mediteranskom prostoru, u drugoj sobi oživljene su priče o pomorskim putovanjima i
ribarenju. Treća soba, nazvana prema imenu Centra, bavi se otočanima i njihovim životima kroz prizmu mora, dok u zadnjoj sobi posjetitelji mogu doživjeti razne okuse i mirise tradicionalne otočke kuhinje.

Više o interpretacijskom centru potražite na slijedećem linku