Centar za kulturu Lopar od 2017. godine proveo je nekoliko ciklusa radionica iz područja osnova lončarstva u kojima su sudjelovali prvenstveno srednjoškolci i odrasli. Ove godine, u sklopu programa „Gradim svoj svijet“ koji provodimo uz potporu Primorsko-goranske županije i Općine Lopar, radionice ćemo prilagoditi djeci mlađeg uzrasta i tijekom studenog gostovati u Područnoj školi Lopar te s učenicima 3. i 4. razreda odraditi ciklus od šest radionica. Osim upoznavanja osnovnih principa lončarstva, kod polaznika ćemo nastojati osvijestiti civilizacijski iskorak koji je učinio izum lončarskog kola, učinivši izradu glinenog posuđa bržom, jednostavnijom, preciznijom i profinjenijom.
Projekt „Gradim svoj svijet“ Centar za kulturu Lopar pokrenuo je prije četiri godine te je u suradnji sa školom i vrtićem proveden niz vrlo uspješnih radionica kojima se nastoji djecu od malih nogu senzibilizirati za različite umjetničke izričaje i potaknuti ih na kreativno izražavanje.