Bajkaonica, vrlo zanimljiv projekt usmjeren njegovanju usmene predaje bajki, u srijedu  (22. studenog) će biti  predstavljen učenicima 4. razreda Područne škole u okviru suradnje Riječke kulturne animacije i Centra za kulturu Lopar koja je financirana sredstvima Primorsko-goranske županije.

 

Polaznice i polaznici radionice će se upoznati s usmenom predajom, njenim značajem za kulturu i načinima na koje se ona čuva te osobitostima koje donosi vrijeme i/ili različitost lokaliteta na pojedinu verziju bajke. Kroz probrane tekstove poznatih i manje poznatih bajki, kao i onih koje su obilježile nacionalnu kulturu, uspoređivat će motive i pouke koji se ponavljaju, mijenjati početke i krajeve bajki, a kroz rad u grupi pokušati prepoznati utjecaje usmene predaje i bajki u svakodnevnom životu. Polaznici i polaznice radionice će se upoznati i sa sakupljačima bajki s naglaskom na domaće popisivače i istraživače, a kroz didaktičke i zabavne igre te uživljavanje u likove, osmisliti zajedničku otočku bajku koristeći različite tipove asocijativnih karata.