U dijelu programa Rapske noći istraživača u subotu, 5. listopada u Loparu su održane dvije edukativne radionice za djecu te šetnja Zaštićenim krajobrazom Lopar. Pod vodstvom Maje Hrustić djeca mlađeg uzrasta su kroz razgovor, kreativno izražavanje i igru naučila ponešto o svjetlu i tome što u našoj okolini svijetli. Djeca malo starijeg uzrasta, pod vodstvom Ane Marije Tomaš, igrajući se geodetektiva,

saznali su čime se geologija bavi, kako nastaju stijene, minerali, fosili, a možda najzanimljiviji dio radionice bio je samo upoznavanje različitih uzoraka. U popodnevnim satima za sve zainteresirane uslijedila je poučna šetnja Zaštićenim krajobrazom Lopar uz vodstvo Tihomira Marjanca. Loparski dio programa Rapske noći istraživača organizirali su udruga ProGEO Hrvatska i Centar za kulturu Lopar uz potporu Općine Lopar.